2019-03-28
Ombyggnation av ljudsystem på Folkets hus
Under de senaste veckorna har vi tillsammans med samarbetspartnern Datia börjat bygga om ljudsystemet på Folkets Hus i Kungshamn.
Grunden till ombyggnationen är de ljudrum som tidigare använts som teknikerbås inte längre används och att förvara den centrala ljudenheten närmare scenen nu är mer fördelaktigt. Då flytten görs passar vi på att byta ut alla gamla kablar, byter ut vissa högtalare och tittar över tekniken rent allmänt. Vi byter även ut en del gamla lampor mot ny LED-teknik. Från att tidigare haft ett helt tillägnat rum till tekniken så är nu allt i ett skåp med glasdörr på scenen.
Just nu närmar det sig ”färdigt” men det återstår fortfarande några småsaker. Detta planeras vara färdigt i början av nästa vecka.